:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Wystawy, Stoły Wielkanocne Kujawach Boniewie - zdjęcie, fotografia
ESA nwloclawek 16/04/2019 11:00

Przestronna Hala Sportowa w Boniewie w minioną niedziele tj. 14 kwietnia br. pięknie udekorowana, a stoły wielkanocne swoim obfitością i wyglądem zwiastowały wiosnę i przykuwały uwagę przybyłych tłumnie mieszkańców i gości. To piękna tradycja Ziemi Kujawskiej, która co roku gromadzi mieszkańców.

Tegoroczny XXI już Pokaz Powiatowej Wystawy „Stołów Wielkanocnych na Kujawach” przed Świętami Wielkanocnymi zgromadził 22 wystawców z Kół Gospodyń Wiejskich i 18 twórców ludowych oraz harcerzy, którzy wykonali ozdoby wielkanocne. Zebrane środki finansowe harcerze przeznaczą na zakup sztandaru im. bohaterów Bitwy pod Szczytnem, który to sztandar zostanie im wręczony w 80 rocznicę bitwy – 14 września br.

Foto i videorelacja tutaj (kliknij)

Wójt Marek Klimkiewicz wraz ze starostą włocławskim Romanem Gołębiewskim gorąco powitał przybyłych na wystawę gości zapraszając jednocześnie do wysłuchania koncertu w wykonaniu solistów Polskiej Opery Kameralnej.

Po kilkunastu latach wystawa wróciła do Gminy Boniewo z czego ucieszył się wójt Marek Klimkiewicz. Hala Widowiskowo-Sportowa gościła tego dnia tłumy gości. Uroczystości przyświecały dwa cele.

Pierwszy to zaprezentowanie kunsztów kulinarnych naszych bogatych Kujaw, a szczególnie ich gospodyń, bo to głównie panie z KGW, ale również młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowała smakowite potrawy. Nie zabrakło też wrażeń dla duszy takich jak koncert muzyki operowej. Pan Kazimierz Kowalski z przyjaciółmi zaprezentuje największe przeboje operowe i pieśni świata. Myślę, że dla ducha i ciała publiczność wiele można znaleźć w Boniewie. Wszyscy radośni odjadą i na pewno nie głodni z Boniewa - mówił wójt Marek Klimkiewicz.

Miejsca i jadła starczy dla wszystkich przybyłych na wystawę w Boniewie, ponieważ panie zastawiły stoły suto i bogato, a nasi mieszkańcy mają znakomitą okazję do spotkania, integracji, wejścia w atmosferę świąt, przy pięknym koncercie polskiego śpiewaka operowego Kazimierza Kowalskiego związanego z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solistą oraz wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym - zapewniała Anna Kozłowska sekretarz gminy i jednocześnie wiceprzewodnicząca Rady Powiatu.

Aż trzy KGW zaprezentowały gminę Boniewo na tegorocznej wystawie.

Jadwiga Kryszkowska, Ewa Wypijewska, Halina Kucharska, Agata Leśniewska z Gminnej Rady Kobiet w Boniewie na wykonanie potraw potrzebowały dwa dni. Na stole wystawowym zaprezentowały między innymi szynkę, kiełbaskę białą, wędzoną, suchą, pasztet, babkę mazurek, jajka pod różnymi postaciami, faszerowane i nie tylko, łabędzie, kurę siedzącą na jajach wykonaną z fig i daktyli. Wszystkie potrawy zachwyciły swym kunsztem i smakiem i wymagały od pań wiele pracy.

Poseł na Sejm RP dr Joannę Borowiak bardzo cieszy, że co roku powiat włocławski kultywuje polskiej tradycji regionalnej, a także pielęgnuje smaki. W tym roku święta spędzi pani poseł również rodzinnie, ponieważ ten czas łaski związanej ze Zmartwychwstaniem Chrystusa jest dla niej wyjątkowy.

W ubiegłą niedzielę było Święto żuru w Chodczu, a dzisiaj powiatowa wystawa Stołów Wielkanocnych w Boniewie. Jest pięknie kolorowo, smacznie, a najważniejsze, że jest po kujawsku - skomentowała poseł Joanna Borowiak.

Senator PiS Józef Łyczak wspomniał o historii KGW i jak sam zaznaczył bywając w różnych regionach Polski zawsze droczy się z kolegami, że najpiękniejsze, najsmaczniejsze są potrawy na „Stołach Wielkanocnych” na Kujawach, za co paniom z KGW serdecznie gratulował, dziękował i złożył życzenia.

Z tradycji organizowania Stołów Wielkanocnych cieszy się Anna Gembicka Pełnomocnik Wojewody ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Sekretarz prezesa Rady Ministrów, a jednocześnie jest pod wrażeniem ich wystroju i spektakularnego wyglądu potraw.

Znakomitą sprawą jest ta możliwość co roku spotkania się mieszkańców, bycia z sobą, a jednocześnie możliwość degustowania pysznych potraw. Jestem w kontakcie z KGW organizujemy spotkania, szkolenia. Ostatnio właśnie był konkurs w Boniewie na ciasta Wielkanocne z pokazem kulinarnym z ciekłym azotem. Kolejne spotkania planujemy chociażby z carvingu, sztuki tworzenia kompozycji, głównie z owoców, ale i z warzyw - zapewniła pełnomocnik wojewody Anna Gembicka.

Członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska uwielbia spotkania z mieszkańcami. Często w pracy samorządowej zajmują jej myśli kwestie infrastrukturalne jak drogi, edukacja, zdrowie i takie spotkania z mieszkańcami jak to w Boniewie to zdaniem Anety Jędrzejewskiej niezwykle ważne chwile.

Chylę głowę przed włodarzami, że jest taka tradycja, że wystawa odbywa się co roku w innej gminie to integruje, to jednoczy. To wyjątkowy czas i chwile, które nas wprowadzają w Święta Zmartwychwstania - podkreśliła Aneta Jędrzejewska.

Dla Sławomira Kopyścia członka Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wystawa w Boniewie ma szczególne znaczenie, ponieważ tutaj mieszkali jego dziadkowie i zawsze przyjeżdżał do nich na Święta Wielkanocne. Pamięta baby wielkanocne pieczone przez babcię i jego zdaniem były one najlepsze na świecie.

Tutaj są świetne gospodynie, dzięki takim wystawom ten kujawski prawdziwy smak jest przekazywany kolejnym pokoleniom. Gdyby nie takie inicjatywy, to powoli byśmy zapominali jak wspaniała, różnorodna i jak bogata jest kuchnia kujawska - zaznaczył członek zarządu Sławomir Kopyść.

Nowo powstałe KGW w Gminie Brześć Kujawski jak zaznaczył burmistrz Tomasz Chymkowski o bardzo oryginalnej nazwie „Szpilki na roli” przygotowały się do wystawy znakomicie. Burmistrz czynnie uczestniczył i promował to wydarzenie będąc w ubiegłej kadencji członkiem zarządu powiatu i będzie się nadal starał, aby te tradycje były podtrzymywane. Ma jednak nadzieję, że starosta również da szansę Brześciowi na zorganizowanie wystawy.

Panie debiutują, ale jest ta inauguracja wspaniała. Nie mogę się doczekać degustacji potraw, które panie przygotowały. Będę się również starał podpytać panią sołtys Krzos co poleca spośród mnóstwa smakowitych potraw znajdujących się na wielkanocnym stole - chwalił menu na stole burmistrz Tomasz Chymkowski.

Marzena Zaborowska przewodnicząca KGW w Kaliskach z Gminy Lubień Kujawski nadmieniła, że ten obyczaj i tradycja jest najistotniejsza i paniom się ona podoba. Przedstawicielki KGW przygotowały na wystawę piękne jajeczka, zające, ciasta, żur z białą kiełbaską, pasztety, galantyny.

To jest żywność produkowana z naszego mięsa, jajeczka od kur wiejskich. Nic nie mamy z supermarketów. To jest ekologiczna żywność. Stół jest kolorowy żółto-zielony przyozdobiony, zwiastuje wiosnę, ponieważ Święta Wielkanocne kojarzą się z wiosną - podkreśliła pani Marzena.

Na terenie Gminy Lubień Kujawski zawiązały się w tym roku trzy KGW: Kaliska, Gole i Rzeżewo.

Koła się w tym roku oficjalnie zawiązały i jest potrzeba funkcjonowania tego typu grup chociażby na takich imprezach jak ta dzisiejsza. Jest to znakomita okazja, aby się panie mogły zaprezentować. Jest to także miejsce do wymiany doświadczeń. Myślę, że współpraca będzie układała się dobrze - powiedział burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński.

Burmistrzowi Stanisławowi Budzyńskiemu bliskie jest Boniewo z dwóch powodów. 10 lat temu jak był ciężko chory to mieszkańcy modlili się o jego zdrowie, a data dzisiejszych stołów - 14 kwietnia 2019 r., to 510 rocznica powstania Lubrańca, nadania mu praw miejskich przez Zygmunta Starego I, a więc podwójne dla burmistrza święto. Poza tym burmistrz nadmienił, że przedstawiciele urzędu gościli w Toruniu na Festiwalu Smaków, a wcześniej w ubiegłą niedzielę na konkursie żuru we Włocławku wystartowały cztery KGW, gdzie panie z Kazania zajęły I miejsce.

Obejrzałem stoły Rady Gminnej i Zespołu Szkół w Marysinie, które tradycyjnie już prezentowały się wspaniale. Cieszy mnie, że przybywa nie tylko stowarzyszeń, ale i KGW, które pielęgnują tradycję kujawską naszych przodków- mówił burmistrz Stanisław Budzyński.

W Boniewie jak podkreślił wójt Roman Nowakowski Gminę Choceń reprezentuje na wystawie długoletnie, doświadczone działające KGW Niezapominajka ze Szczutkowa. Teresa Cichowicz doświadczona przewodnicząca z paniami przygotowały niepowtarzalną dekorację i wielkanocne o wysokim kunszcie kulinarnym, różnorodne potrawy. Zauroczony przygotowanym stołem przez panie z jego gminy wójt Roman Nowakowski postanowił z przewodniczącym Józefem Dąbrowskim skosztować potraw przygotowanych przez mieszkanki. Przewodniczący Józef Dąbrowski nie szczędził słów uznania pod adresem pań z KGW.

Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski znany i ceniony w regionie samorządowiec podkreślił, że na kolejnym wielkanocnym spotkaniu Kowal reprezentuje KGW Kowal oraz 2 Zespoły Szkół z Kowala. Był usatysfakcjonowany świąteczną atmosferą a z okazji zbliżających się świąt życzył mieszkańcom powiatu włocławskiego zdrowia i pogody ducha i prawdziwie wiosennych spotkań w gronie rodzinnym.

Co roku Gminę Włocławek jak nadmieniła wójt Magdalena Korpolak-Komorowska reprezentuje na wystawie KGW z Kruszyna pod kierownictwem niezawodnej Ireny Muszyńskiej.

Na stole goszczą potrawy tradycyjne: żurek, jaja w różnej postaci, biała polska kiełbasa, szynka i oczywiście nie zabrakło słodkości: wielkanocnych bab, mazurków, serników i co najważniejsze na tych stołach goszczą nasze kujawskie potrawy nie ma tych zapożyczonych z innych krajów i to jest bardzo ważne. Istotna jest impreza, która integruje i aktywizuje lokalną społeczność i cieszy się zainteresowaniem - zaznaczyła wójt Magdalena-Korpolak Komorowska.

Na koniec wystąpień od starosty Romana Gołębiewskiego popłynęły podziękowania w stronę samorządowców, szczególnie pod adresem Gminy Boniewo i Lubrańca który obchodził w tym uroczystym dniu swoje 510-lecie.

Powiem krótko, że potrafimy w dzisiejszych czasach w powiecie włocławskim spotkać się w tak dobrej atmosferze, wszyscy wiemy, że to z dnia na dzień jest coraz trudniejsze. Tym bardziej cieszę się, że mimo różnic zdań, które w każdej dziedzinie życia pojawiają się na co dzień, potrafimy ze sobą rozmawiać i zrobię wszystko aby w tym małym środowisku było tak jak najdłużej - zapewniał starosta Roman Gołębiewski

Życzę zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocy aby tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego była okazją do wytchnienia, odpoczynku od problemów i trosk dnia codziennego. Miłych spotkań w gronie rodzinnym, wszelkiej pomyślności i życzliwości zarówno w sferze prywatnej, ale także zawodowej, samorządowej i każdej innej. Wszystkiego najlepszego na te święta i cały rok – życzył starosta Roman Gołębiewski.

Przewodniczący Rady Gminy Boniewo Adam Ciesielski podsumował XXI wystawę Stoły Wielkanocne na Kujawach, a w tym roku zorganizowaną w Boniewie, która cieszy i raduje ze względu na ilość wystawców i tłumy mieszkańców.

Głównymi aktorami dzisiejszej uroczystości są panie z KGW oraz twórcy ludowi za co z całego serca chciałem im podziękować. Poza tym mieszkańcom, którzy w niedzielne popołudnie zechcieli przyjechać do Boniewa dziękuję i myślę, że pokaz, pomysłowe wypieki i inne potrawy przygotowane przez KGW mogliście podziwiać i degustować z wielką przyjemnością.

Wójt Marek Klimkiewicz również podziękował przede wszystkim dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców i Radzie Pedagogicznej i współpracownikom gminy za przygotowanie piękne hali sportowej i organizację wystawy.

 

Reklama

Za nami Stoły Wielkanocne na Kujawach 2019 w Boniewie komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nwloclawek.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Aleksandra Suchomska Promocje włocławskie z siedzibą w Smólnik 87-815, Smólnik 18A

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"