:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Podwyżki diet radnych Gminy Włocławek. Co z obietnicami wyborczymi ?

Polityka, Podwyżki radnych Gminy Włocławek obietnicami wyborczymi - zdjęcie, fotografia
08/01/2019 06:40

Radni Gminy Włocławek podwyższyli sobie sami diety. Radni rozpoczynają więc swoją kadencję od podwyżki. Należy zatem zwrócić uwagę, że tak przyjęte zasady naliczania diet spowodują, że w przeciwieństwie do innych samorządów gdzie radni uchwalili "sztywne" kwoty na 5 lat, w gminie Włocławek diety będą rosły automatycznie, być może i kilka razy w tej kadencji. W każdym bowiem przypadku gdy zostanie podwyższona kwota bazowa, stanowiąca podstawę do ich naliczenia, diety pójdą w górę. A przypomnieć należy, iż obietnice wyborcze w programie były nieco odmienne. Kandydatka na wójta Magdalena Korpolak-Komorowska oraz startujący z nią radni zapowiadali zmniejszenie wydatków na utrzymanie Urzędu Gminy w tym przede wszystkim diet radnych. A stało się inaczej. Co z obietnicami wyborczymi i hasłem przewodnim Komitetu, który objął władzę w Gminie Włocławek "Uwierz w zmianę! Gmina Włocławek zasługuje na więcej!" ?

Na ostatniej sesji świątecznej zorganizowanej w roku 2018 tym razem w Szkole Podstawowej w Kruszynie w proponowanym porządku obrad znalazł się nieoczekiwanie punkt ustalenia wysokości diet i zasad przyznawania Radnym Gminy Włocławek oraz diety zryczałtowanej dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Włocławek.

Kto dostał podwyżkę?

Zgodnie z podjętą uchwałą radni uchwalili:

  • dla przewodniczącego Rady Gminy Włocławek dietę zryczałtowaną w wysokości 72 % kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 23 grudnia 1999 r. Dieta ta wynosić będzie 1288,38 zł, według wiceprzewodniczącego Rady Gminy Gliszczyńskiego. Dotychczasowa kwota wynosiła 1200,00 zł,

  • jak poinformował podczas sesji rady wiceprzewodniczący Gliszczyński dieta zryczałtowana dla wiceprzewodniczącego uległa podwyższeniu i wynosić będzie 984,18 zł. Podwyżka nastąpiło o kwotę 284,18 złotych. Dotychczasowa dieta wynosiła 700,00 zł.

Radni będą otrzymywać dietę w wysokości 304,20 złotych.

Kto i jak głosował ?

Należy zaznaczyć, że w ubiegłej kadencji rady, radni obniżyli sobie diety. Tymczasem nowa Rada Gminy Włocławek niezwłocznie po objęciu władzy zadecydowała o podwyżce.

Za wyżej wymienioną uchwałą głosowało 13 radnych, 1 radna głosowała przeciw podwyżce, jeden radny wstrzymał się od głosu.

Dlaczego podwyżka?

Poznaliśmy także stanowisko w tej sprawie wójt gminy Magdaleny Korpolak- Komorowskiej.

Diety ustalone zostały uchwałą, ich wysokość dyskutowana była podczas posiedzenia 3 łączonych komisji, wszystkich tych, które są odpowiedzialne za finanse gminy. Oczywiście praca radnych to jest praca bardzo odpowiedzialna, praca społeczna, praca na rzecz mieszkańców całej gminy. W związku z powyższym radni chcą się bardziej angażować w pracę gminy, nie tylko w pracę w samym urzędzie ale prace w terenie. Deklarują swoją bytność na inwestycjach, nie tylko na zakończeniu i otwarciu, ale także w trakcie prowadzenia inwestycji. W związku z powyższym jest to zwrot kosztów dojazdu. W związku z powyższym wysokość tych diet może być różna. Radni ustalili sobie % stawkę i wydaje mi się, że to co będą mieli wypracowane podczas komisji, podczas posiedzeń, sesji i podczas pracy w terenie, pracy z mieszkańcami myślę, że zaspokoi to co włożą w tą swoją działalność - wyjaśniła wójt Magdalena Korpolak-Komorowska.

W poprzedniej kadencji radni również angażowali się w swoją pracę tyle, że za mniejsze niż dotychczas diety. Ponadto radni poprzednich kadencji, otrzymując niższe diety także pracowali w terenie i monitorowali inwestycje, szczególnie realizowane na ich terenie. Dlatego argument o "pracy w terenie" nie jest zbyt trafiony. Radni pracują społecznie, dlatego startując na tę funkcję każdy z nich miał świadomość kosztów jakie pociąga za sobą sprawowanie mandatu - tych wymiernych i tych niepoliczalnych.

Dla porównania diety w sąsiednich gminach kształtują się następująco:

- w mieście Kowal – dieta przewodniczącego wynosi 1000 zł, natomiast radnych dieta za sesje wynosi tylko 150 zł;

-w Gminie Kowal dla przewodniczącego została ustalona kwota 1288 zł, (z pełnieniem dyżurów w każdą środę w godz od 12:00 do 17:00), natomiast dla wiceprzewodniczącego tylko 570 zł, radni mają ryczałt miesięczny w kwocie 400 zł ;

-w Gminie Baruchowo radni otrzymują dietę w kwocie 400 zł (niezależnie od liczby posiedzeń),przewodniczący 1340, natomiast wiceprzewodniczący zaledwie 500 zł;

-Gmina Brześć Kuj.ma ustaloną kwotę dla przewodniczącego rady 1342 złotych, dla wiceprzewodniczącego 300 zł, dla radnego 200 zł od posiedzenia na sesji czy komisji.

Należy przypomnieć, że w kampanii wyborczej wtedy jeszcze kandydatka na wójta Gminy Włocławek Magdalena Korpolak-Komorowska i startujący z nią radni w przygotowanym programie wyborczym deklarowali zmniejszenie wydatków na utrzymanie Urzędu Gminy w tym przede wszystkim diet radnych,  a gdy tylko emocje powyborcze opadły zadecydowali o podniesieniu swoich diet.

Zadajmy sobie pytanie czy dziś obietnice wyborcze już nic nie znaczą? Czy powiedzenie „Nikt Ci tyle nie da ile ja Ci mogę obiecać” nie staje się obecnie coraz częściej normą?

 

Reklama

Podwyżki diet radnych Gminy Włocławek. Co z obietnicami wyborczymi ? komentarze opinie

  • Gośćja - niezalogowany 2019-01-08 14:59:20

    Po...Lo im się we łbach

  • gość 2019-01-08 22:22:43

    A co myśleliście że sobie obniżą? Naiwniacy

  • Kozmo - niezalogowany 2019-01-08 22:28:15

    Wszystkich ich w kosmos wystrzelić. Podli, przewrotni ludzie myślą tylko o sobie. Nie zważając nawet na swoich wyborców.

  • gościu - niezalogowany 2019-01-08 22:37:00

    Kosmiczne to będą mieli diety

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 08:21:10

    Ocenimy ich po owocach poprzednicy brali i nic nie robili a propaganda działała

  • gość 2019-01-09 10:05:47

    Ale nawet nie chodzi że sobie podwyżki diet zrobili. Ale po co w programie piszą że obniżą je a zaraz na samym początku nic nie robiąc podwyżkę dają?

  • mieszkniec - niezalogowany 2019-01-09 10:10:30

    no właśnie wszystkiego za mało? już na samym początku to chyba wstyd, a jaki bedzie koniec??????????ć Teraz to dopiero jest propaganda!!!!!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 10:19:19

    Jedna radna głosowała przeciw ciekawe jaką weźmie dietę. Wszystko to polityka

  • Wojtex - niezalogowany 2019-01-09 10:37:58

    Żebym wiedział że to taki fajny program sam bym zagłosował. Ale jak widać poczułbym się oszukany teraz. Kolejna bujda

  • Zmartwiony - niezalogowany 2019-01-09 10:55:37

    Przykre to jest że różne frakcje się opluwają a dobro gminy wcale się nie liczy. Liczylem że teraz będzie lepiej. Jednak moje nadzieję były płynne. Liczy się prywata

  • gość 2019-01-09 11:00:21

    zbliża się wielka orkiestra świątecznej pomocy , zobaczymy jak zaangażują się radni

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 11:47:41

    Mówili że diety to fundusze na ich działania społeczne . czekamy i sprawdzamy.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 11:48:06

    Mówili że diety to fundusze na ich działania społeczne . czekamy i sprawdzamy.

  • manolo - niezalogowany 2019-01-09 13:14:39

    Ale larum podnieśli przegrani, pożyjemy zobaczymy co będzie dalej. Na obecną chwolę podoba mi się ta Rada no oprócz paru osób co srają we własne gniazdo , jeżeli zrobią więcej niż poprzednia władza to jestem za nimi . Wiadomo jak to jest wszystkim nie dogodzi. Zobaczymy po tej kadencji.

  • Klakier - niezalogowany 2019-01-09 14:53:45

    Klakiery wcześniej poprzedniej Wójtowej dziś są już klakierami obecnej. Siedzą i piszą

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 15:37:42

    Pewnie zrobią więcej a tamci co tak krzyczą to krzyczą bo toną. Radni róbcie swoje jeszcze się taki nie urodził co każdemu dogodził

  • gość 2019-01-09 17:38:34

    Piszecie nie na temat i to jest problem komentujących. Temat jest UWAGA: Obietnice i ich łamanie zaraz na początku kadencji. Jeden z punktów programu mówił uwaga: deklarowali zmniejszenie wydatków na utrzymanie Urzędu Gminy w tym przede wszystkim diet radnych. Obniżeeeeeenieeeee. A teraz poooooodwyższeeeeeenieeeee. Jak tu wierzyć w pozostałe punkty programu? Miejmy nadzieję że nie będzie jak z tym punktem.

  • gość 2019-01-09 17:41:57

    Przecież te komentarze piszą klakierzy jednej strony i drugiej. Właściwie widzę że jednej tej która ma siedzibę na Królewieckiej

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 17:48:22

    Coś ta opozycja słaba jak tylko jedna radna przeciw

  • gość 2019-01-09 17:56:57

    No i tak patrzcie tylu na jednego "banda łysego". Zobaczymy za 5 lat za kim będziecie. Może za Starostą ;)? a obecna Pani wójt zostanie na lodzie .... :)

  • gość 2019-01-09 17:59:35

    Bo reszta stchórzyła? No jedna miała odwagę. Reszta została odpowiednio "zmotywowana" do przejścia na drugą stronę

  • swojak - niezalogowany 2019-01-09 18:59:54

    Ta jedna to walczy bo miała w poprzedniej kadencji więcej niż teraz bo odsunięto ją od koryta .Spokojnie ona też bierze te diety, ale o tym nie mówi .

  • s - niezalogowany 2019-01-09 19:02:47

    Dla mnie raczej troszkę przedobrzyli radni , Wójt obniżyła sobie pensję a oni troszkę popłynęli ale oni są władzą ustawodawcza a Wójt wykonawczą więc nie widze tutaj winy Wójta

  • gość 2019-01-09 19:03:07

    Swojak sprawdź sobie oświadczenia i zobacz kto miał więcej. Czy Ona czy Radni którzy oblegali komisje. Ona miała jedynie ryczałt stały. Można wejść na BIP ale pewnie nie potrafisz

  • gość 2019-01-09 19:13:48

    Pisze czemu temat obietnic jest pozostawiony bez echa? Czyżby to tylko klakierzy Koalicji Pani wójt pisali? Bo nie mówimy o niedotrzymaniu obietnicy wyborczej. Mówi się tu o złamaniu obietnicy. Po co pisać że się obniży diety a zaraz jak zaczyna się rządzić je podwyższa. To tak będą kolejne punkty programu realizowane droga Koalicjo? Czekam na kolejne ale może realizacja będzie taka sama. Może byście się wzięli za odśnieżanie dróg za łopaty a nie tu siedzicie i klepiecie bzdury na portalu

  • swojak - niezalogowany 2019-01-09 19:16:43

    Widzę gość że jesteś chyba dość blisko z tą panią skoro tak obserwujesz jej dochody . Zdaję sobie sprawę że lubisz oświadczenia majątkowe

  • Aurea - niezalogowany 2019-01-09 19:20:52

    Rzeczywiście Swojak nie rozumie tematu. Gość masz rację nie potrafi sprawdzić na BiP i powtarza bzdury jakie mu ktoś wstawia albo uprawia jak wyżej ktoś pisał propagandę nowej Pani Wójt. Albo nie może matematyka jest mu obca

  • Prawda - niezalogowany 2019-01-09 19:26:38

    O co ta zwada? O polityków? Dajcie se po razie i tyle. A niebawem wyjdzie prawda że politycy rzadko dotrzymują obietnic. Portal też odkrył że wójtowa nie dotrzymuje? Nie ona pierwsza i nie ostatnia. A jej harpagany będą smarować tu i uprawiać propagande

  • Sędzia - niezalogowany 2019-01-09 19:43:59

    Ale mam brechę. Jedni na drugich a obserwatorzy się nabijają

  • gość 2019-01-09 20:33:58

    Brawo Ela nie dalaś się sprzedać jak to inni zrobili, ale o co tyle szumu trzeba b yło przeczytać co się pisze w programie i byłoby po sprawie a teraz to do wszystkich pretensje może jszcze jest winna poprzednia wójt , że nie dopuszczała do siebie złośliwców i zazdrośnikow. Teraz to już jesteście pierwsi przy samym boku i podejmujcie właściwe decyzje a nie będzie tyle komentarzy, bo to nie przystoi ludziom blisko wladzy

  • gość 2019-01-09 20:35:47

    Brawo Ela nie dalaś się sprzedać jak to inni zrobili, ale o co tyle szumu trzeba b yło przeczytać co się pisze w programie i byłoby po sprawie a teraz to do wszystkich pretensje może jszcze jest winna poprzednia wójt , że nie dopuszczała do siebie złośliwców i zazdrośnikow. Teraz to już jesteście pierwsi przy samym boku i podejmujcie właściwe decyzje a nie będzie tyle komentarzy, bo to nie przystoi ludziom blisko wladzy

  • gość 2019-01-09 20:39:13

    Brawo Ela nie dalaś się sprzedać jak to inni zrobili, ale o co tyle szumu trzeba b yło przeczytać co się pisze w programie i byłoby po sprawie a teraz to do wszystkich pretensje może jszcze jest winna poprzednia wójt , że nie dopuszczała do siebie złośliwców i zazdrośnikow. Teraz to już jesteście pierwsi przy samym boku i podejmujcie właściwe decyzje a nie będzie tyle komentarzy, bo to nie przystoi ludziom blisko wladzy

  • Swojak - niezalogowany 2019-01-09 20:48:39

    Masz rację sędzia człowiek normalnie pisze bo ma takie prawo a oni atakują

  • Swojak - niezalogowany 2019-01-09 20:50:50

    Ja rozlicze władzę ale za 5 lat

  • klakier - niezalogowany 2019-01-09 20:54:02

    Po co to wszystko, zazdrość nienawiść, a można się wykazać i pokazać, że można, byle mi jako mieszkańcowi żyło się w tej gminie dobrze, male podatki, małe kwoty za usługi, dużo inwestycji miłe środowisko, i fajnie!!!!!!!

  • Swietna - niezalogowany 2019-01-09 20:58:32

    No właśnie może tyle w olkiestrze będzie co na balu. Jak się wybiera osoby z kręgu zaufanych.

  • Aurea - niezalogowany 2019-01-09 21:31:27

    Sędzia wytłumacz Swojakowi żeby włączył chociaż stereo o kwadro nie wspomnę bo monotematyczny jest. Nie rozumie tematu czy taki tępy czy może po prostu ma za zadanie propagandę siać. Ludzie nie tacy głupi

  • Swojak - niezalogowany 2019-01-09 22:16:09

    Aurea widzę że agresja się tobie załączyła

  • SWięty. - niezalogowany 2019-01-09 23:31:37

    Może bogunio...... porządzić , ale jak bedzie dobrze kierowal to na pewno bedzie miał wiecej jak poprzednio. Bedzie dobrze dla niego, ale nie dla nas wszystkich .Sama elokwencja, tylko trzeba pomyśleć o wykszt........i poprawić wypowiedzi, bo to nie wypada na tak wysokie progi. Przydało by się ........?

  • gość 2019-01-10 08:38:16

    No i się posr…...

  • gość 2019-01-10 08:40:47

    Bijcie się ludziska. A gmine niedługo puścicie z torbami. Wejdzie komisarz i się skończy. A najlepiej jak Madzia z MW planowali właczyc to do miasta i będzie po sprawie

  • gość 2019-01-10 09:22:17

    Madzia sama Was zlikwiduje. Przygotuje wszystko i zasłużenie dostanie znów zastępcę Prezydenta Włocławka. Sama sobie pensje obniżyła pod publiczkę a radnych wpuściła na mine. Połaszczyli się i zrobił się szum. Słuchajcie Madzi, słuchajcie ona Was wyprowadzi. HAHAHAHA

  • Kamil - niezalogowany 2019-01-10 09:30:16

    Słuchajta Madzi ona Was wyprowadzi w pole ….

  • Swojak - niezalogowany 2019-01-10 11:14:15

    Zobaczymy po 5 latach czy wasze słowa się sprawdzą . Ja uważam ze wtedy pochowacie głowy w piasek.

  • gość 2019-01-10 20:50:19

    Przegrana strasznie boli niech każdy popatrzy na siebie co sobą reprezentuje.Weźcie się do roboty a nie siedzicie na L4 i piszecie co popadnie czy faktycznie tak nisko spadliście czy stać was tylko na krytykę tych co chcą coś dobrego w końcu zrobić w gminie spójrzcie się za siebie i zobaczcie co zostawiliście Dajcie trochę czasu nowej ; Radzie; i dopiero piszcie prawdę ,chociaż wam daleko do niej

  • gość 2019-01-10 21:34:23

    Z PODANEGO ZESTAWIENIA WYNIKA, ŻE W INNYCH SAMORZĄDACH RADNI OTRZYMUJĄ DIETY W ZBLIŻONYCH KWOTACH WIĘC O CO CHODZI W TYM ARTYKULE NIE MOGĘ POJĄĆ.

  • Matura - niezalogowany 2019-01-10 22:09:21

    Jak widać ktoś ma problem z matematyką. Już teraz wiadomo dlaczego matury z matematyki tak miernie wypadają.

  • Maciek - niezalogowany 2019-01-11 09:51:16

    Jeżeli ktoś w programie obiecuje jedno a robi coś zupełnie przeciwnego i to na samym początku kadencji to życzę powodzenia tej gminie i jej mieszkańcom. To co z pozostałymi punktami programu wyborczego. Obiecywać może każdy. A poziom człowieka i jego kulturę widać po tym jak się z tego wywiązuje ale o jakim poziomie tu mowa. HAHAHAH

  • Gość - niezalogowany 2019-01-11 10:59:28

    Maćku poziom jest co najmniej kilkakrotnie wyższy od poprzedników , nie ukrywam głosowałem na obecną władzę ale dlatego że miałem dość kłamstw i mataczenia poprzedniej władz . Dokonała się rewolucja w gminie i powiecie dlatego tak trudno się niektórym przestawić na zmiany.

  • gość 2019-01-11 12:40:34

    Nowi tacy jak i starzy. Tradycyjnie zaczeli od nabijania sobie kabzy. nic dodac nic ując

  • Kazik - niezalogowany 2019-01-11 16:09:54

    A tak to zapowiadali szumnie jak będą obniżać wydatki w tym przede wszystkim diety. I masz kolejni dorwali się do koryta

  • Iwona - niezalogowany 2019-01-11 16:14:22

    I co nam ta rewolucja dała Gościu. Tamci już koryta mieli do połowy pełne a ci maja puste. To wyobraż sobie jak będą garnąć do siebie. Diety tego najlepszym przykładem. Łaszczą się na każdą złotówke. Za grosz godności

  • gość 2019-01-12 11:23:17

    No przecież mówili , że zmienią i zmienili.

Dodajesz jako: |