:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C całkowite zachmurzenie

Trud rolników doceniony. Za nami dożynki w Śmiłowicach [ZDJĘCIA]

Ludzie_, rolników doceniony dożynki Śmiłowicach [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

Dożynki gminno - parafialne w Gminie Choceń odbyły się w minioną niedzielę w przepięknie położonym parku w Śmiłowicach.

Fotorelacje znajdziesz tutaj (kliknij)

Organizatorami dożynek byli: Parafia św. Bartłomieja, Szkoła Podstawowa w Śmiłowicach, Koło Gospodyń Wiejskich, jednostka OSP oraz Urząd Gminy w Choceniu i Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka.

Mieszkańcy Gminy podziękowali za tegoroczne obfite plony podczas Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii św. Bartłomieja Ap. w Śmiłowicach ks. mgr teologii Krystiana Michalaka i proboszcza parafii pw. św. Antoniego ks. mgr lic. Tomasza Król.

Podczas tegorocznych dożynek honory starostów pełnili:

Jolanta Bącela z Bodzanówka. Na terenie gminy prowadzi wspólnie z mężem Jerzym oraz najstarszym synem Michałem gospodarstwo o łącznej pow. 55 ha. Zajmują się hodowlą bydła mlecznego, opasów, a także produkcją zbóż, rzepaku, buraków i kukurydzy. Jeszcze niedawno gospodarstwo Państwa Bącela zajmowało 10 miejsce pod względem wydajności w produkcji mleka w województwie.

Grzegorz Szulczewski mieszkający wraz z żoną Bogumiłą i rodziną w Skibicach. Prowadzi gospodarstwo rolne wraz z żoną o łącznej powierzchni 50 ha, w którym uprawiane są głównie warzywa: seler, papryka, pomidory, marchew, pietruszka, kapusta pekińska, buraczki, a także pszenica.

Tradycyjnie chleb upieczony z tegorocznych zbóż został podzielony i rozdany wśród przybyłych mieszkańców.

Zmieniająca się tegoroczna aura, obfite deszcze i na przemian palące słońce mimo wszystko wpływały korzystnie na zbiory. Rolnicy jak zawsze zadbali aby zebrać je  we właściwym czasie. Zboże w tym roku obficie sypało. Cena zboża też jest przyzwoita. Myślę, że rolnicy są zadowoleni. Dziś świętujemy trud i efekty pracy naszych rolników - powiedział wójt Roman Nowakowski.

Podczas dożynek Koła Gospodyń Wiejskich i nie tylko zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Misternie wykonane, solidne podstawy, zróżnicowane ziarna i kłosy wykorzystane do przygotowania wieńców zdobiły stoły tegorocznych dożynek. Komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy spośród wykonanych i pięknie przyozdobionych przez sołectwa: Nakonowo, Szczutkowo, Czerniewice pierwsze, Gminę Choceń, sołectwo Lutobórz i KGW Śmiłowice, Zespół „Śmiłowiónki”, Olganowo.Zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieńiec zostało KGW Smiłowice. 

W czasie uroczystości wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski wręczył rolnikom z gminy odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. W tym roku odznakę honorową zasłużony dla rolnictwa nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy Choceń za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych otrzymało 10 rolników:  Grzegorz Kaźmierczak, Jarosław Pawlak, Teresa Cichowicz, Piotr Szczech, Krzysztof Nowakowski, Karina Grzybowska, Tadeusz Pawlicki, Tomasz Szumiński, Jan Leszczyński, Krzysztof Jasiński.

My rolnicy „na dole” zrobiliśmy wszystko jak należy. Wszystko teraz zależy od tych, którzy będą dzielić ten chleb. Niech go dzielą tak, aby dla wszystkich starczyło -  podsumował wójt Roman Nowakowski

Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: „Śmiłowiónki”, Ziemia Kujawska z CCK, młodzieżowa orkiestra dęta ze Śmiłowic, dzieci ze szkoły podstawowej oraz przedszkolaki ze Śmiłowic.

Duet konferansjerów   podczas tegorocznych  dożynek:  Joanna Kozińska z Urzędu Gminy Choceń i   Ariel Malinowski  Dyrektor Choceńskiego Centrum Kultury Biblioteka służyli swoim doświadczeniem  i dowcipem.

Wieczorem pojawiła się gwiazda wieczoru zespół Markus P, który zaśpiewał m.in. Bawimy się, Niebo mi daj, czy Hula Ula. Publiczność bawiła się doskonale. Na koniec dożynek zabawę taneczną poprowadził zespół RYTMIX.

Trud rolników doceniony. Za nami dożynki w Śmiłowicach [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się