Reklama

Absolutorium dla Wójta Gminy Boniewo. Rok dużych inwestycji i rekordowego wykorzystania dotacji

Gmina Boniewo ma za sobą rok, którego efekty mieszkańcy mogą zobaczyć niemal na każdym kroku. Powstały nowe obiekty, wyremontowano budynki komunalne, zmodernizowano drogi, a kolejne inwestycje w wodociągi, szkołę i strażnice zmieniają oblicze gminy. Wszystko to udało się zrealizować dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, które pokryły ponad 99 procent wartości inwestycji. Podczas sesji absolutoryjnej podsumowano działania samorządu i przedstawiono efekty pracy ostatnich miesięcy. To bilans, który pokazuje nie tylko liczby, ale przede wszystkim konkretne zmiany wpływające na codzienne życie mieszkańców Gminy Boniewo.

Nowe drogi, nowoczesny klubik dziecięcy i biblioteka, wyremontowane budynki komunalne, rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz kolejne miliony pozyskane z funduszy zewnętrznych. Tak wyglądał 2025 rok w Gminie Boniewo. Podczas sesji Rady Gminy podsumowano efekty działań samorządu, które przełożyły się na poprawę jakości życia mieszkańców w niemal każdej części gminy.

Za udzieleniem absolutorium stoją nie tylko liczby zapisane w budżecie, ale przede wszystkim konkretne inwestycje, które mieszkańcy mogą zobaczyć na co dzień. Od nowych dróg i obiektów użyteczności publicznej po modernizację mieszkań komunalnych, szkoły czy strażnic.

Reklama

Miliony wydane z myślą o mieszkańcach

Rok 2025 był dla Gminy Boniewo okresem intensywnej pracy inwestycyjnej. Samorząd zrealizował zadania o łącznej wartości 15 069 392,12 zł.

Co szczególnie istotne, zdecydowaną większość tych środków udało się pozyskać z zewnątrz. Łączna wartość otrzymanych dotacji wyniosła 14 970 123,92 zł, co oznacza, że 99,34 proc. inwestycji zostało pokrytych środkami zewnętrznymi.

Wójt Gminy Boniewo Marek Klimkiewicz podkreśla, że był to kolejny rok konsekwentnego rozwoju samorządu.

Za nami kolejny rok wytężonej pracy na rzecz rozwoju Gminy i jej mieszkańców. Zrealizowaliśmy jak co roku wiele zadań, które poprawiają życie naszych mieszkańców i pozwalają postrzegać naszą gminę jako wzorzec rozwoju dla innych gmin, a wszystko to dzięki zaangażowaniu ludzi oraz uzyskanym środkom zewnętrznym – mówi Wójt Gminy Boniewo Marek Klimkiewicz.

Reklama

Budżet odpowiadał na najważniejsze potrzeby

Największe wydatki samorząd poniósł na zadania związane z rodziną. Na ten cel przeznaczono 7 225 475,97 zł, co stanowiło 18,85 proc. wszystkich wydatków gminy.

Znaczące środki skierowano również na gospodarkę mieszkaniową. W tym obszarze wydatkowano 6 527 450,11 zł, czyli 17,03 proc. budżetu.

Na oświatę i wychowanie przeznaczono 5 870 960,28 zł, administrację publiczną 4 757 459,11 zł, natomiast na rolnictwo i łowiectwo 3 588 879,80 zł.

Wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem oświaty osiągnęły poziom 5 845 952,28 zł, co pokazuje, jak ważnym obszarem pozostaje edukacja najmłodszych mieszkańców.

Reklama

Najbardziej nowoczesny obiekt w historii gminy

Jedną z inwestycji, o której mieszkańcy mówią najczęściej, jest nowy budynek przeznaczony na Klubik Dziecięcy oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Boniewie.

Obiekt został odebrany 29 lipca 2025 roku. Powstał dzięki środkom z programu Polski Ład, funduszy Krajowego Planu Odbudowy oraz budżetu państwa.

Dziś budynek tętni życiem. Funkcjonuje w nim klubik dziecięcy, do którego uczęszczają najmłodsi mieszkańcy gminy, a nowoczesna biblioteka stała się miejscem spotkań i aktywności dla różnych pokoleń.

Najpiękniejszym i najnowocześniejszym obiektem, który powstał w tamtym roku jest budynek z przeznaczeniem na klub dziecięcy i gminną bibliotekę w Boniewie. Cieszy on swoją funkcjonalnością i przestronnością naszych mieszkańców od najmłodszych do najstarszych – podkreśla Marek Klimkiewicz.

Reklama

Drogi, które poprawiły bezpieczeństwo

Miniony rok przyniósł także kolejne inwestycje drogowe.

Jednym z największych zadań była przebudowa drogi gminnej nr 191108C w miejscowościach Jerzmanowo i Kaniewo. Inwestycja objęła odcinek o długości 1,87 kilometra.

W ramach prac wykonano nową nawierzchnię, pobocza, chodnik, zjazdy, odwodnienie oraz oznakowanie. Dla mieszkańców oznacza to nie tylko większy komfort podróżowania, ale również poprawę bezpieczeństwa.

Nową jakość zyskała również droga w Lubominie Leśnym, gdzie przebudowano odcinek o długości 160 metrów, wykonując nową konstrukcję jezdni i utwardzone pobocza.

Reklama

Tradycyjnie jak co roku budowaliśmy i remontowaliśmy nasze drogi, aby jak najlepiej i jak najbezpieczniej służyły naszym mieszkańcom – zaznacza wójt.

Miliony na wodę i kanalizację

Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju pozostaje infrastruktura techniczna.

Na terenie gminy realizowana jest kompleksowa wymiana 1383 wodomierzy na urządzenia z odczytem radiowym wraz z wdrożeniem mobilnego systemu odczytu.

Wartość pozyskanego dofinansowania wynosi 3 559 240,33 zł.

Równolegle prowadzony jest duży projekt związany z rozbudową i modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej. Obejmuje on między innymi budowę nowych studni głębinowych w Osieczu Małym i Żurawicach, modernizację stacji uzdatniania wody oraz budowę nowych odcinków sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Reklama

To inwestycje mniej widowiskowe niż nowe budynki czy drogi, ale mające ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania mieszkańców.

Mieszkania komunalne zyskały nowe życie

Duże zmiany zaszły również w gminnych nieruchomościach.

W Sułkówku przeprowadzono remont budynku wielorodzinnego obejmujący między innymi wymianę pokrycia dachowego, prace przy kominach i orynnowaniu.

W Osieczu Wielkim wykonano remont schodów zewnętrznych, wymieniono drzwi wejściowe, przeprowadzono renowację elewacji i wykonano nowe obróbki blacharskie.

Szczególnie efektowną przemianę przeszedł zabytkowy obiekt w Otmianowie. Zakres prac obejmował remont dachu, elewacji, kominów, izolacje termiczne oraz modernizację części wspólnych budynku.

Reklama

Udało nam się wyremontować niemal wszystkie budynki z mieszkaniami komunalnymi w naszej gminie. Są to teraz bezpieczne miejsca z nowymi dachami i nowymi wspólnymi instalacjami elektrycznymi – podkreśla wójt.

Strażacy zyskali lepsze warunki

Rok 2025 był także ważny dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zakończono rozbudowę i przebudowę remizy OSP Lubomin. Obiekt został dostosowany do współczesnych potrzeb druhów i mieszkańców. Powstały nowe pomieszczenia, przebudowano garaż oraz wykonano łazienki, w tym przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

Jednocześnie rozpoczęto szeroko zakrojoną modernizację remizy OSP Boniewo. Inwestycja obejmuje termomodernizację budynku i poprawę jego efektywności energetycznej.

Kolejny nasz sukces to wyremontowanie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubominie i rozpoczęcie remontu i termomodernizacji obiektów Ochotniczej Straży Pożarnej w Boniewie. W ten sposób wszystkie obiekty naszych druhów strażaków zostaną wyremontowane – mówi Marek Klimkiewicz.

Szkoła w Boniewie stawia na nowoczesność

Ważnym elementem rozwoju gminy pozostaje edukacja.

Gmina realizuje projekt związany z podniesieniem kompetencji kluczowych uczniów. Wsparciem objęto 24 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, 40 uczniów uczestniczących w zajęciach dodatkowych oraz 9 nauczycieli.

Reklama

Prowadzone są zajęcia z języków obcych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, informatyki, robotyki, sztucznej inteligencji, sportu oraz pływania.

Szkoła zyskuje również nowoczesne wyposażenie oraz rozwiązania poprawiające dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Równolegle realizowana jest modernizacja lokalnego źródła ciepła w Zespole Szkół w Boniewie. Powstaje nowoczesny układ oparty na dwóch kotłach na pellet o łącznej mocy 300 kW oraz dwóch pompach ciepła o łącznej mocy 90 kW. Wartość uzyskanego dofinansowania wynosi 1 875 570,36 zł.

Reklama

Wspólny sukces wielu osób

Wójt Gminy Boniewo podkreśla, że za wszystkimi inwestycjami stoją ludzie, którzy każdego dnia pracują na rzecz rozwoju samorządu.

Dziękuje pracownikom urzędu, jednostek organizacyjnych, radnym, sołtysom i mieszkańcom.

Szczególne podziękowania kieruje do swojego zastępcy Zdzisławy Bywalskiej, skarbnik Aleksandry Woźniak, sekretarz Anny Kozłowskiej, radnych z przewodniczącym Pawłem Bocianem na czele oraz wszystkich osób zaangażowanych w realizację lokalnych przedsięwzięć.

Te wszystkie osiągnięcia i wiele innych nieco mniejszych to efekt ciężkiej i efektywnej pracy wielu osób. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy byli i są zaangażowani w rozwój naszej gminy – podsumowuje Wójt Gminy Boniewo Marek Klimkiewicz.

Rok 2025 pokazał, że Gmina Boniewo potrafi skutecznie sięgać po środki zewnętrzne i przekuwać je w inwestycje, które pozostają z mieszkańcami na lata. Nowe obiekty, bezpieczniejsze drogi, rozwój edukacji, poprawa infrastruktury technicznej i modernizacja budynków komunalnych tworzą obraz samorządu, który konsekwentnie realizuje przyjęty kierunek rozwoju.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo nWloclawek.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości