:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Włocławski Piknik Historyczny 2018 [ZDJĘCIA, PROGRAM]

Rozrywka, Włocławski Piknik Historyczny [ZDJĘCIA PROGRAM] - zdjęcie, fotografia
15/07/2018 06:30
LIP 13
okolice Hali Mistrzów (Grzywno) godz: 15:00

13, 14 i 15 lipca 2018 r odbył się kolejny IV Włocławski Piknik Historyczny 2018. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych i Off-roadu Patrol Włocławek.

IV włocławski piknik historyczny trwający przez 3 dni dostarczył przybywającym mieszkańcom wielu wrażeń. W miniony weekend lipca na placu obok Hali Mistrzów we Włocławku pojawiły się między innymi różnego typu wozy bojowe z ciekawą historią, rekonstruktorzy z całej Polski, ułani, Bractwa Kurkowe, członkowie z grupy guerra es paniola.

Miłośnicy przedwojennych wozów bojowych mieli możliwość między innymi podziwiania repliki samochodu pancernego 34.

Tomisław Robert Kalembka wiceprezes Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej z Torunia zaprezentował samochód pancerny WZ 34 replikę pojazdu używanego w Polsce w latach trzydziestych do dalekiego rozpoznania lekkiego samochodu pancernego, który przydzielony był do brygad kawalerii.

My w Toruniu mamy 2 repliki tego pojazdu, których oryginały stacjonowały w VIII batalionie w Bydgoszczy. W zasadzie od 2007 roku, kiedy to pierwsza została zbudowana przez nieżyjącego już Pana Roberta Tirczakowskiego. Jeździmy po całej Polsce i prezentujemy te pojazdy na różnego rodzaju imprezach - powiedział wiceprezes Tomisław Kalembka.

Piotr Kolanek z grupą guerra es paniola czyli Hiszpańska Wojna Domowa przyjechał z Warszawy do Włocławka na spotkanie z historią. Członkowie grupy są z różnych stron Polski, część jest z Włocławka, z Białegostoku i z Warszawy.

Przyjechaliśmy na inscenizację Hiszpańskiej Wojny Domowej. Chcemy odtworzyć epizod, który miał miejsce w Aragonii. Prezentujemy sylwetki obu stron. Mamy anarchistów, fanalgistów, kardistów, regularną Armię Hiszpańską, Hiszpańską Legię Cudzoziemską. Konflikt, który odtwarzamy dział się w latach 1936- 1939b - mówił Piotr Kolanek z grupy guerra es paniola.

Piotr Kolanek zapytany Piotr Kolanek skąd u niego zamiłowanie do historii odpowiedział, że każdy z nas ma swoją historię i trzeba odbierać to indywidualnie do tego hobby. Jego od samego początku rodzice kierowali w stronę tej pasji, ponieważ widzieli jak się interesuje historią. Rodzice zabierali go podczas wakacji w miejsca historyczne i kiedy się dowiedział, że takie hobby istnieje, to wiedział, że musi spróbować. Zaczynał od jednostek polskich, ale z czasem apetyt jak zaznaczył Piotr rósł w miarę jedzenia. Tak więc chciał się zająć czymś nowszym, a Hiszpańska Wojna Domowa była niszą według niego nie wypełnioną.

Losy Włocławskiego Bractwa Kurkowego były różne od momentu wznowienia dekretem biskupa Karnkowskiego w 1577, a zostało reaktywowane głównie za zasługą brata Sławomira Czai, który w 2002 roku wznowił działalność bractwa i bracia działają już blisko 16 lat. Jak na wstępie poinformował Starszy Włocławskiego Bractwa Kurkowego Ireneusz Szafrański goszczą razem z kolegami z Patrolu na dorocznym IV turnieju historycznym i przeglądzie artylerii czarno-prochowej wielu gości. Pomimo, że pogoda troszkę wystraszyła zaproszonych gości, to jednak przyjechało wielu zaprzyjaźnionych braci.

Głównie są bracia z okręgu bydgoskiego, z Kcyni i Sępólna Krajeńskiego i pan ze Skierniewic. Jest w stroju austro-węgierskiego żołnierza z czasów I wojny światowej z bombardą. Są wystawione armaty głównie z XVI i XVII wieku. Dwie armaty i moździerz są z Włocławka. Bracia z Kcyni mają armatę siedemnastowieczną dość dużą, mniejsza jest z Sępólna Krajeńskiego - wyliczał Ireneusz Szafrański.

Publiczność potwierdzała z entuzjazmem, że piknik się podoba. Pani Wiolecie najbardziej spodobała się inscenizacja z udziałem koni.

Dwa zaprzyjaźnione Stowarzyszenia 11 Pułku Ułanów Legionowych z Radomska oraz Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala z Poświętnego uświetniły piknik widowiskiem historycznym.

Jedna pasja przede wszystkim do koni, do historii. Chcemy kultywować tradycje ludzi, dzięki którym naprawdę mówimy w języku polskim, którzy walczyli o ten kraj, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju i cieszyć się tym życiem. Bardzo często bierzemy udział w inscenizacjach, także i tutaj również. Oczywiście zaprezentujemy się z bronią białą, szablami. Będziemy też mieć ładownice tak jak to mieli żołnierze września, karabin na plecach. Będziemy chcieli odtworzyć jak najwierniej tamte czasy - nadmienił Tomasz Umiński porucznik kawalerii Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

Przy okazji rajdów członkowie stowarzyszeń odwiedzają mogiły poległych żołnierzy. Chcą w ten sposób jak podkreślił Tomasz Umiński upamiętnić miejsca pochówku ludzi, którzy niewinnie zginęli.

Jak już informowaliśmy na łamach portalu organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych i Off-roadu Patrol Włocławek, dlatego poprosiliśmy Maćka Kowalczyka o podsumowanie tego trudnego a zarazem bardzo udanego organizacyjnie przedsięwzięcia jakim był piknik historyczny.

To trudne przedsięwzięcie jako organizatora kosztowało mnie i moich kolegów wiele zaangażowania. Tak naprawdę to przygotowania trwały od wielu dni, a na placu byliśmy już od czwartku. Pracowaliśmy ciężko aby przygotować teren. A w czasie trwania pikniku to już pracowaliśmy od rana do nocy, aby dopilnować i zorganizować, bo trzeba pamiętać, że jest broń palna, pracowaliśmy z pirotechniką ale najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wymagało to wiele uwagi - wyjaśnił Maciek Kowalczyk.

IV włocławski piknik historyczny za nami, a działo się bardzo wiele. Padało przez większą część dnia, ale mimo to mieszkańcy przybywali. Rekonstruktorzy pojawili się z całej Polski. Mieszkańcy oglądali pojazdy historyczne kolekcjonerskie, stoiska tematyczne. Mieli możliwość zapoznać się z prawdziwą bronią palną, zobaczyć ułanów w akcji, którzy do Włocławka przybyli po raz pierwszy. Przybyli podziwiali konie w galopie, rekonstrukcje. Dużą popularnością cieszyły się dwie inscenizacje batalistyczne z roku 1918 i 1939. W niedzielę Wojna Domowa w Hiszpanii- inscenizacja batalistyczna również. Włocławskie Bractwo Kurkowe Strzeleckie przygotowało z nami przegląd artylerii czarno-prochowej. Było tego bardzo dużo - podsumował piknik historyczny Maciek Kowalczyk.

PROGRAM

10 lipca 2018 r na terenach rekreacyjnych przy Hali Mistrzów na tzw. „Grzywnie” odbyła się konferencja prasowa podczas której organizatorzy poinformowali o organizowanym w najbliższy weekend 13 -15 lipca br. IV Włocławskim Pikniku Historycznym oraz IV Włocławskim Przeglądzie Artylerii Czarnoprochowej.

W konferencji udział wzięli Maciej Kowalczyk i Piotr Czachowski ze Stowarzyszenia Patrol Włocławek oraz Aleksander Zbonikowski i Irenusz Szafrański z Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Jak zaznaczyli organizatorzy na wstępie w tym roku organizowany jest piknik w innym miejscu jak do tej pory przez ostatnie 2 lata, który odbywał się na Słodowie. Powodem jest prowadzony obecnie remont parku. Obydwa projekty są finansowane przy wsparciu ANWIL dla Włocławka. Jeden z eventów w ramach pikniku finansowany jest przez Urząd Miasta Włocławek.

W piątek przyjeżdżają grupy rekonstrukcyjne niemal z całej Polski. Od 16:00 rozpoczynamy pokazami, prezentacjami pojazdów. Bedą już częściowo stoiska tematyczne. Ponadto zaprezentuje się Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Wiemy też, że będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć Bombarde z obsługą Węgierską. Będzie hałaśliwie i widowiskowo - powiedział Maciej Kowalczyk.

W kolejnym dniu tj. w sobotę również bogaty program pikniku.

14 lipca br. o godz. 12:00 nastąpi rozpoczęcie pikniku i prezentacja programu. W międzyczasie odbywał się będzie w odstępach 1,5 godzinnych IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej. Około 10 dział i armat, być może więcej. Będą prezentowane wystrzały i własny sprzęt na IV Włocławskim Przeglądzie Artylerii Czarnoprochowej. Usłyszymy też trochę historii. O 12:40 pierwsze strzelanie, o 13:00 pokaz kawalerii konnej. Ułanie w strojach zaprezentują elementy musztry. O godz 13:30 pierwsza część koncertu artystycznego. Wystąpi kapela z Szaconkiem i Klub Moja Piwnica działający przy Centrum Kultury Browar B. - kontynuował Maciej Kowalczyk.

Licznie zaprezentują się na pikniku pasjonaci pojazdów, umundurowń oraz sprzętu. Między innymi będzie prezentowany flagowy sprzęt BRD M2, a także Ził 131, Ził 157, łazy, gazy, STAR 160 oraz grupa pojazdów amerykańskich.

W przeglądzie będą uczestniczyły Bractwa Kurkowe z okręgu Bydgoskiego i Pomorskiego. W trakcie pikniku będzie prezentowana broń łucznicza.

Program: Włocławski Piknik Historyczny 2018 czwarta edycja imprezy 

Dzień 1 piątek - 13 lipca
godz 16.oo – Pokazy pojazdów oraz prezentacje na stoiskach historycznych
godz 18.oo – Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie pokaz i prezentacja

Dzień 2 sobota – 14 lipca
godz 12.oo – Uroczysty start Pikniku, omówienie programu
godz 12.4o – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd
godz 13.oo – Kawalerie konna pokazy
godz 13.3o – Moja Piwnica, Kapela z Szacoonkiem - program artystyczny
godz 14.3o – Rekonstrukcja pt "Włocławek 1918 roku"
godz 15.15 – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd
godz 15.45 – Pokazy rycerskie
godz 16.15 – Moja Piwnica, Kapela z Szacoonkiem - program artystyczny cd...
godz 17.oo – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd
godz 17.3o – Sztuki walki: Krav Maga
godz 18.oo – Rekonstrukcja historyczna pt: "Włocławek 1939 roku"
godz 18.45 – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd

Dzień 3 - niedziela 15 lipca
godz 10.oo – pokazy zapewnia Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie
godz 12.oo – Rekonstrukcja "Wojna Domowa w Hiszpanii 1936"
godz 12.45 – Inne pokazy oraz imprezy towarzyszące

 

Reklama

włocławski piknik historyczny 2018 - komentarze opinie

 • gość 2018-07-10 18:25:20

  Fajna impreza byłem rok temu i teraz się wybieramy z całą rodzinką...

 • Smerf - niezalogowany 2018-07-11 19:37:15

  Super impreza a jakie efekty pirotechniczne. Syn był zachwycony. Nie przegapimy

 • Darek - niezalogowany 2018-07-11 19:38:55

  Historie trzeba znać. Ciekawa inicjatywa. Będę

 • Kajtek - niezalogowany 2018-07-11 19:39:56

  Jak zobaczyłem w zeszłym roku to mnie zatkało. Inscenizacje super. Wybieram się z całą rodziną

 • karol - niezalogowany 2018-07-11 21:12:56

  Więcej takich imprez. Naprawdę fajna sprawa

 • Kaśka - niezalogowany 2018-07-11 21:13:43

  Idziemy całą paczką

 • Koleś - niezalogowany 2018-07-12 11:12:59

  Jadę na Dni Lipna. To dla mnie średni atrakcja

 • nikola - niezalogowany 2018-07-12 11:13:58

  Program fajny a najlepsze, że trzy dni

 • gość 2018-07-12 12:03:56

  Do Płowiec daleko więc ja przyjade na pokazy rycerskie

 • Kaśka - niezalogowany 2018-07-12 14:54:53

  Włocławek mógłby się lepiej postarać

 • gość 2018-07-17 16:54:52

  ci hiszpanie to banda maminsy.... i innego tatałajstwa, banda brud.... wszedzie gdzie pojada zostawia sy.. banda pija..

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Monterzy konstrukcji

Monterzy konstrukcji budowlanych Work Balance jest agencją specjalizującą się w usłudze leasingu pracowniczego. Najprościej opisać można go jako..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nwloclawek.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Aleksandra Suchomska Promocje włocławskie z siedzibą w Smólnik 87-815, Smólnik 18A

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"