:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Włocławski Piknik Historyczny 2018 [ZDJĘCIA, PROGRAM]

15/07/2018 06:30
Rozrywka, Włocławski Piknik Historyczny [ZDJĘCIA PROGRAM] - zdjęcie, fotografia
LIP 13
okolice Hali Mistrzów (Grzywno) godz: 15:00

13, 14 i 15 lipca 2018 r odbył się kolejny IV Włocławski Piknik Historyczny 2018. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych i Off-roadu Patrol Włocławek.

IV włocławski piknik historyczny trwający przez 3 dni dostarczył przybywającym mieszkańcom wielu wrażeń. W miniony weekend lipca na placu obok Hali Mistrzów we Włocławku pojawiły się między innymi różnego typu wozy bojowe z ciekawą historią, rekonstruktorzy z całej Polski, ułani, Bractwa Kurkowe, członkowie z grupy guerra es paniola.

Miłośnicy przedwojennych wozów bojowych mieli możliwość między innymi podziwiania repliki samochodu pancernego 34.

Tomisław Robert Kalembka wiceprezes Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej z Torunia zaprezentował samochód pancerny WZ 34 replikę pojazdu używanego w Polsce w latach trzydziestych do dalekiego rozpoznania lekkiego samochodu pancernego, który przydzielony był do brygad kawalerii.

My w Toruniu mamy 2 repliki tego pojazdu, których oryginały stacjonowały w VIII batalionie w Bydgoszczy. W zasadzie od 2007 roku, kiedy to pierwsza została zbudowana przez nieżyjącego już Pana Roberta Tirczakowskiego. Jeździmy po całej Polsce i prezentujemy te pojazdy na różnego rodzaju imprezach - powiedział wiceprezes Tomisław Kalembka.

Piotr Kolanek z grupą guerra es paniola czyli Hiszpańska Wojna Domowa przyjechał z Warszawy do Włocławka na spotkanie z historią. Członkowie grupy są z różnych stron Polski, część jest z Włocławka, z Białegostoku i z Warszawy.

Przyjechaliśmy na inscenizację Hiszpańskiej Wojny Domowej. Chcemy odtworzyć epizod, który miał miejsce w Aragonii. Prezentujemy sylwetki obu stron. Mamy anarchistów, fanalgistów, kardistów, regularną Armię Hiszpańską, Hiszpańską Legię Cudzoziemską. Konflikt, który odtwarzamy dział się w latach 1936- 1939b - mówił Piotr Kolanek z grupy guerra es paniola.

Piotr Kolanek zapytany Piotr Kolanek skąd u niego zamiłowanie do historii odpowiedział, że każdy z nas ma swoją historię i trzeba odbierać to indywidualnie do tego hobby. Jego od samego początku rodzice kierowali w stronę tej pasji, ponieważ widzieli jak się interesuje historią. Rodzice zabierali go podczas wakacji w miejsca historyczne i kiedy się dowiedział, że takie hobby istnieje, to wiedział, że musi spróbować. Zaczynał od jednostek polskich, ale z czasem apetyt jak zaznaczył Piotr rósł w miarę jedzenia. Tak więc chciał się zająć czymś nowszym, a Hiszpańska Wojna Domowa była niszą według niego nie wypełnioną.

Losy Włocławskiego Bractwa Kurkowego były różne od momentu wznowienia dekretem biskupa Karnkowskiego w 1577, a zostało reaktywowane głównie za zasługą brata Sławomira Czai, który w 2002 roku wznowił działalność bractwa i bracia działają już blisko 16 lat. Jak na wstępie poinformował Starszy Włocławskiego Bractwa Kurkowego Ireneusz Szafrański goszczą razem z kolegami z Patrolu na dorocznym IV turnieju historycznym i przeglądzie artylerii czarno-prochowej wielu gości. Pomimo, że pogoda troszkę wystraszyła zaproszonych gości, to jednak przyjechało wielu zaprzyjaźnionych braci.

Głównie są bracia z okręgu bydgoskiego, z Kcyni i Sępólna Krajeńskiego i pan ze Skierniewic. Jest w stroju austro-węgierskiego żołnierza z czasów I wojny światowej z bombardą. Są wystawione armaty głównie z XVI i XVII wieku. Dwie armaty i moździerz są z Włocławka. Bracia z Kcyni mają armatę siedemnastowieczną dość dużą, mniejsza jest z Sępólna Krajeńskiego - wyliczał Ireneusz Szafrański.

Publiczność potwierdzała z entuzjazmem, że piknik się podoba. Pani Wiolecie najbardziej spodobała się inscenizacja z udziałem koni.

Dwa zaprzyjaźnione Stowarzyszenia 11 Pułku Ułanów Legionowych z Radomska oraz Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala z Poświętnego uświetniły piknik widowiskiem historycznym.

Jedna pasja przede wszystkim do koni, do historii. Chcemy kultywować tradycje ludzi, dzięki którym naprawdę mówimy w języku polskim, którzy walczyli o ten kraj, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju i cieszyć się tym życiem. Bardzo często bierzemy udział w inscenizacjach, także i tutaj również. Oczywiście zaprezentujemy się z bronią białą, szablami. Będziemy też mieć ładownice tak jak to mieli żołnierze września, karabin na plecach. Będziemy chcieli odtworzyć jak najwierniej tamte czasy - nadmienił Tomasz Umiński porucznik kawalerii Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

Przy okazji rajdów członkowie stowarzyszeń odwiedzają mogiły poległych żołnierzy. Chcą w ten sposób jak podkreślił Tomasz Umiński upamiętnić miejsca pochówku ludzi, którzy niewinnie zginęli.

Jak już informowaliśmy na łamach portalu organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych i Off-roadu Patrol Włocławek, dlatego poprosiliśmy Maćka Kowalczyka o podsumowanie tego trudnego a zarazem bardzo udanego organizacyjnie przedsięwzięcia jakim był piknik historyczny.

To trudne przedsięwzięcie jako organizatora kosztowało mnie i moich kolegów wiele zaangażowania. Tak naprawdę to przygotowania trwały od wielu dni, a na placu byliśmy już od czwartku. Pracowaliśmy ciężko aby przygotować teren. A w czasie trwania pikniku to już pracowaliśmy od rana do nocy, aby dopilnować i zorganizować, bo trzeba pamiętać, że jest broń palna, pracowaliśmy z pirotechniką ale najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wymagało to wiele uwagi - wyjaśnił Maciek Kowalczyk.

IV włocławski piknik historyczny za nami, a działo się bardzo wiele. Padało przez większą część dnia, ale mimo to mieszkańcy przybywali. Rekonstruktorzy pojawili się z całej Polski. Mieszkańcy oglądali pojazdy historyczne kolekcjonerskie, stoiska tematyczne. Mieli możliwość zapoznać się z prawdziwą bronią palną, zobaczyć ułanów w akcji, którzy do Włocławka przybyli po raz pierwszy. Przybyli podziwiali konie w galopie, rekonstrukcje. Dużą popularnością cieszyły się dwie inscenizacje batalistyczne z roku 1918 i 1939. W niedzielę Wojna Domowa w Hiszpanii- inscenizacja batalistyczna również. Włocławskie Bractwo Kurkowe Strzeleckie przygotowało z nami przegląd artylerii czarno-prochowej. Było tego bardzo dużo - podsumował piknik historyczny Maciek Kowalczyk.

PROGRAM

10 lipca 2018 r na terenach rekreacyjnych przy Hali Mistrzów na tzw. „Grzywnie” odbyła się konferencja prasowa podczas której organizatorzy poinformowali o organizowanym w najbliższy weekend 13 -15 lipca br. IV Włocławskim Pikniku Historycznym oraz IV Włocławskim Przeglądzie Artylerii Czarnoprochowej.

W konferencji udział wzięli Maciej Kowalczyk i Piotr Czachowski ze Stowarzyszenia Patrol Włocławek oraz Aleksander Zbonikowski i Irenusz Szafrański z Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Jak zaznaczyli organizatorzy na wstępie w tym roku organizowany jest piknik w innym miejscu jak do tej pory przez ostatnie 2 lata, który odbywał się na Słodowie. Powodem jest prowadzony obecnie remont parku. Obydwa projekty są finansowane przy wsparciu ANWIL dla Włocławka. Jeden z eventów w ramach pikniku finansowany jest przez Urząd Miasta Włocławek.

W piątek przyjeżdżają grupy rekonstrukcyjne niemal z całej Polski. Od 16:00 rozpoczynamy pokazami, prezentacjami pojazdów. Bedą już częściowo stoiska tematyczne. Ponadto zaprezentuje się Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Wiemy też, że będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć Bombarde z obsługą Węgierską. Będzie hałaśliwie i widowiskowo - powiedział Maciej Kowalczyk.

W kolejnym dniu tj. w sobotę również bogaty program pikniku.

14 lipca br. o godz. 12:00 nastąpi rozpoczęcie pikniku i prezentacja programu. W międzyczasie odbywał się będzie w odstępach 1,5 godzinnych IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej. Około 10 dział i armat, być może więcej. Będą prezentowane wystrzały i własny sprzęt na IV Włocławskim Przeglądzie Artylerii Czarnoprochowej. Usłyszymy też trochę historii. O 12:40 pierwsze strzelanie, o 13:00 pokaz kawalerii konnej. Ułanie w strojach zaprezentują elementy musztry. O godz 13:30 pierwsza część koncertu artystycznego. Wystąpi kapela z Szaconkiem i Klub Moja Piwnica działający przy Centrum Kultury Browar B. - kontynuował Maciej Kowalczyk.

Licznie zaprezentują się na pikniku pasjonaci pojazdów, umundurowń oraz sprzętu. Między innymi będzie prezentowany flagowy sprzęt BRD M2, a także Ził 131, Ził 157, łazy, gazy, STAR 160 oraz grupa pojazdów amerykańskich.

W przeglądzie będą uczestniczyły Bractwa Kurkowe z okręgu Bydgoskiego i Pomorskiego. W trakcie pikniku będzie prezentowana broń łucznicza.

Program: Włocławski Piknik Historyczny 2018 czwarta edycja imprezy 

Dzień 1 piątek - 13 lipca
godz 16.oo – Pokazy pojazdów oraz prezentacje na stoiskach historycznych
godz 18.oo – Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie pokaz i prezentacja

Dzień 2 sobota – 14 lipca
godz 12.oo – Uroczysty start Pikniku, omówienie programu
godz 12.4o – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd
godz 13.oo – Kawalerie konna pokazy
godz 13.3o – Moja Piwnica, Kapela z Szacoonkiem - program artystyczny
godz 14.3o – Rekonstrukcja pt "Włocławek 1918 roku"
godz 15.15 – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd
godz 15.45 – Pokazy rycerskie
godz 16.15 – Moja Piwnica, Kapela z Szacoonkiem - program artystyczny cd...
godz 17.oo – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd
godz 17.3o – Sztuki walki: Krav Maga
godz 18.oo – Rekonstrukcja historyczna pt: "Włocławek 1939 roku"
godz 18.45 – Artyleria Czarnoprochowa 4 przegląd

Dzień 3 - niedziela 15 lipca
godz 10.oo – pokazy zapewnia Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie
godz 12.oo – Rekonstrukcja "Wojna Domowa w Hiszpanii 1936"
godz 12.45 – Inne pokazy oraz imprezy towarzyszące

 

Reklama

włocławski piknik historyczny 2018 - komentarze opinie

 • gość 2018-07-10 18:25:20

  Fajna impreza byłem rok temu i teraz się wybieramy z całą rodzinką...

 • Smerf - niezalogowany 2018-07-11 19:37:15

  Super impreza a jakie efekty pirotechniczne. Syn był zachwycony. Nie przegapimy

 • Darek - niezalogowany 2018-07-11 19:38:55

  Historie trzeba znać. Ciekawa inicjatywa. Będę

 • Kajtek - niezalogowany 2018-07-11 19:39:56

  Jak zobaczyłem w zeszłym roku to mnie zatkało. Inscenizacje super. Wybieram się z całą rodziną

 • karol - niezalogowany 2018-07-11 21:12:56

  Więcej takich imprez. Naprawdę fajna sprawa

 • Kaśka - niezalogowany 2018-07-11 21:13:43

  Idziemy całą paczką

 • Koleś - niezalogowany 2018-07-12 11:12:59

  Jadę na Dni Lipna. To dla mnie średni atrakcja

 • nikola - niezalogowany 2018-07-12 11:13:58

  Program fajny a najlepsze, że trzy dni

 • gość 2018-07-12 12:03:56

  Do Płowiec daleko więc ja przyjade na pokazy rycerskie

 • Kaśka - niezalogowany 2018-07-12 14:54:53

  Włocławek mógłby się lepiej postarać

 • gość 2018-07-17 16:54:52

  ci hiszpanie to banda maminsy.... i innego tatałajstwa, banda brud.... wszedzie gdzie pojada zostawia sy.. banda pija..

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Naprawa małego dachu

Pokrycie papą zgrzewalną małego dachu c,a,35m2 na działce POD Ruda we Włocławku. Dach stromy kryty papą.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nwloclawek.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Aleksandra Suchomska Promocje włocławskie z siedzibą w Smólnik 87-815, Smólnik 18A

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"