:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Dożynki 2018 w Kowalu: Msza Święta i korowód [ZDJĘCIA]

Rolnictwo, Dożynki Kowalu Święta korowód [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
nWloclawek.pl 16/08/2018 08:12
SIER 15
godz: 11:00

Powiatowe Obchody 100 lecia Odzyskania Niepodległości oraz Dożynki Parafialno-Gminno- Powiatowe odbyły się 15 sierpnia 2018 roku w Kowalu.

Parafialno-gminno-powiatowe dożynki w Kowalu zainaugurowano w dniu 15 sierpnia 2018 r. Mszą Św. dziękczynną za niepodległość Ojczyzny i tegoroczne plony.

Oglądaj także:

Dożynki 2018 w Kowalu: KOMBI

Dożynki 2018 w Kowalu: Msza św i korowód

Dożynki 2018 w Kowalu: Część oficjalna

Jak wiemy dożynki to święto plonów i święto rolników. W tym roku tradycyjnie w uroczystej mszy świętej wzięli udział przedstawiciele każdej gminy powiatu włocławskiego, a oprócz tego również delegacja z zaprzyjaźnionej z Gminą Baruchowo Gmina Becon - les – Granits z Francji.

Zobacz także: Dożynki w Boniewie 2018 [PROGRAM]

Msza św. była koncelebrowana przez proboszcza parafii św Urszuli w Kowalu ks. kan. dr Piotr Głowackiego, wikariusza ks. mgr Andrzeja Mazura, ks. proboszcza parafii św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim ks. prałata Ireneusza Juszczyńskiego, ks proboszcza parafii św. Trójcy w Kłótnie ks. mgr Ryszarda Pospieszyńskiego, proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Kruszynie ks. Piotra Polaka.

Na zakończenie dziękczynnej Mszy św., Starosta Włocławski Kazimierz Kaca w towarzystwie wicestarosty Marka Jaskulskiego i radnych powiatowych złożył podziękowania i wręczył okolicznościowy obraz z dedykacją podkreślając dobrą współpracę duchownego z Samorządem Powiatu Włocławskiego.

W dalszej części uroczystości Starosta Włocławski w podziękowaniu dla Parafii i jej rozwoju, na ręce proboszcza ks. kan. dr Piotr Głowackiego, przekazał w darze kielich mszalny z okolicznościową dedykacją. Burmistrz Eugeniusz Gołembiewski otrzymał również w podziękowaniu okolicznościowy obraz za współpracę w organizacji tegorocznych dożynek. oraz owocną współpracę na niwie samorządowej, natomiast starostowie dożynek: Alina Osmałek z Rakutowa i Tadeusz Nakonowski z Kowala obdarowni zostali z okazji święta rolników drobnymi upominkami.

Z Kościoła korowód dożynkowy przemaszerował na Plac Rejtana, gdzie uroczyście przy salwach armatnich odsłonięto Pomnik Niepodległości, a burmistrz Eugeniusz Gołembiewski na inauguracji powiatowych obchodów w 100 lecie Odzyskania Niepodległości wygłosił okolicznościowe przemówienie.

My mieszkańcy Kowala jesteśmy dumni z naszego miasta, którego współczesne oblicze zostało odmienione wspólną, zgodną wieloletnią pracą nas samych, bo jak to za Norwidem zapisaliśmy na naszym sztandarze Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Zwieńczeniem tych wszystkich prac jest Pomnik Niepodległości powstały na mocy decyzji Rady Miasta przy materialnym i duchowym wsparciu naszych sąsiadów Gminy Kowal. Ten pomnik jest wyrazem naszego patriotyzmu i nie ma jakiegokolwiek partyjnego zabarwienia. (….) - mówił burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.

Twórcą pomnika wykutego w granicie ze zrywajacym się do lotu orłem z inskrypcją „Ojczyźnie w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości A.D. 2018”  jest Tadeusz Biniewicz, któremu burmistrz złożył podziękowania. Wyrazy wdzięczności burmistrz przekazał również architektowi królewskiego Miasta Kowal Aleksandowi Zbonikowskiemu, którego jak podkreślił burmistrz Gołembiewski talent i serce obecnie jest w wielu zbudowanych, przebudowanych i odnowionych budynkach i budowlach miasta jak również Kowalskiego Rynku. Aleksander Zbonikowski przywdział na uroczystość mundur marszałka Józefa Piłsudskiego i podzielił się krótką patriotyczną refleksją. Na koniec uroczystości patriotycznej pod pomnikiem złożono biało czerwone kwiaty.

Z Placu Rejtana korowód przemaszerował na Stadion Miejski, gdzie odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe.

Starościna dożynek: Alina Osmałek z Rakutowa od 52 lat jest rodowitą mieszkanką Rakutowa w Gminie Kowal. Od 1986 roku prowadziła wraz z mężem, a obecnie z synem gospodarstwo 40 ha specjalizującego się w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Starosta dożynek Tadeusz Nakonowski od urodzenia mieszka w Kowalu z żoną Elżbietą i kontynuuje tradycje prowadząc gospodarstwo o powierzchni 17 ha.

Dożynki są przede wszystkim świętem wsi i rolników ale także i naszego miasteczka - mówił burmistrz Gołembiewski.

Ponadto nieodłącznym elementem dożynek są wieńce ręcznie robione przez panie z KGW. Zachwycały swoją formą, Jeden piękniejszy od drugiego, jednak ich wykonanie wcale nie jest takie proste.

Tegoroczny wieniec jak podkreśliły panie z Warząchewki jest okazały, ale wymagał wiele trudu i czasu. Kłosy zbóż na wieniec otrzymały panie od sołtysa Lewandowskiego, stelarz robił syn pani Marii Marek, a kompozycję córka Basia. Część z różami wykonały panie w 6 godzin, a na cały wieniec poświęciły 3 dni. Wyjątkowe zaangażowanie przejawiły Maria Zawitowska, Jadwiga Zasada i Andrzejewska Barbara.

Szczególne podziękowania delegacjom ze wszystkich gmin złożył starosta włocławski Kazimierz Kaca i burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.

Ponadto wyrazy uznania i najserdeczniejsze podziękowania za całokaształt wieloletniej współpracy otrzymała Genowefa Szatkowska przewodnicząca KGW z Kowala oraz Marek Korpusinski prezes Kółka Rolniczego w Kowalu, który od wielu dziesiątek lat wspomaga posiadanym sprzętem rolników z Królewskiego Miasta Kowal. Mieczyslaw Pietrowski za wieloletni wkład pracy i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności Miasta Kowal przyjął również gratulacje i podziękowania.

Tegoroczne plony są poniżej oczekiwań rolników.

Jeszcze w maju br., kiedy objeżdżałem pola rolników wydawało się, że będzie nadprodukcja, ale natura zdecydowała inaczej. Przyszedł lipiec i susza zniweczyła cały ich trud, ale rolnicy to twardzi i wspaniali ludzie i te niedostatki przetrwają. - mówił starosta Kazimierz Kaca.

Susza i gwałtowne opady deszczu wyrządziły na polach wiele szkód rolnikom. Plony zbóż szczególnie jarych są zdecydowanie mniejsze, w pewnych miejscach na mniejszych glebach dramatycznie. Cieszyliśmy się mimo, że jednego dnia spadło 100 ml deszczu, że będzie lepiej z burakami, ziemniakami, cebulą. Jednak nasze oczekiwania się nie spełniły. Idąc w tym korowodzie przypomniałem sobie przemówienie kiedy to rolnika przyrównałem do Syzyfa, to jest trudna praca gdzie musi ten swój kamień pchać, już wydaje że się uda a tu niestety nie, ale tym niemniej dziękujemy za te plony, które udało się zebrać. - powiedział burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński.

Za codzienny wysiłek na roli, za codzienny trud dziękował w liście rolnikom Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa, który odczytał burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.

Wicestarosta Marek Jaskulski podczas przemówienia okolicznościowego nawiązał do słów tytułowego bohatera powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i Dnie”, skierowanych do żony „Dalenieccy przeminą i my przeminiemy, ziemia pozostanie, ziemia musi rodzić”. Pomimo, że 100 lat upłynęło słowa te są nadal według wicestarosty aktualne i adekwatne do  rzeczywistości, a tytułowy bohater Bogumił natchnieniem dla rolników, postacią, którą naśladują, „dlatego nasi rolnicy zdali egzamin z patriotyzmu” , ponieważ w czasie komunizmu nie przystępowali do PGR i Spółdzielni Produkcyjnych. Podkreślił, że po wejściu do UE nadal ziemia jest w rękach polskich rolników, którzy przywiązują do niej wielką wagę bardziej się troszczą o budynki gospodarcze, aniżeli o własne wygody w mieszkaniach. Zaznaczył, że to wiara chrześcijańska pomaga trwać w chwilach trudnych, ponieważ walka z przyrodą, pokonywanie żywiołów nie jest łatwe. Zakończył przesłaniem "musimy zachować polskość, ziemię, naszą Ojczyznę, tożsamość abyśmy nie musieli śpiewać Ojczyznę Wolną racz nam zwrócić Panie.”

Rolnicy tak jak w całej Polsce ucierpieli w tym roku również w Kowalu

Na 50 rodzin 45 wniosków otrzymaliśmy o odszkodowania. Komisja udała się na pola dotknięte dotkliwą suszą i praktycznie wszystkie te wnioski zostały zweryfikowane pozytywnie, więc mam taką nadzieję, że uda się nam doprowadzić do tego, że rolnicy te odszkodowania otrzymają i będzie to dla tych rolników stanowić rekompensatę w tym niewątpliwie trudnym czasie, żeby dotrwać do tzw. przednówka. Mam taką nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy, że rolnicy będą lepiej prosperować niż teraz, pewnie z pomocą samorządu, ale także z pomocą rządu na co my wszyscy liczymy. Taką pomoc obiecał Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, którego list odczytałem - mówił o sytuacji rolników burmistrz Eugeniusz Golembiewski

Atrakcją niewątpliwą był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i gwiazda wieczoru Zespół KOMBI.

Do Kowala przyjechało 130 osób, z których blisko 100 wystąpi na scenie. Przyjechały 3 autokary, jeden wielki tir a to świadczy o logistycznym charakterze tego przedsięwzięcia, które jest imponujące. Myślę, że ten trud i wysiłek będzie nagrodzony pięknym koncertem. Jestem przekonany, że ten koncert na pewno zapadnie w pamięci mieszkańców Kowala i powiatu włocławskiego. Wieczorem o godz 20:30 rozpocznie się koncert legendarnego Zespołu KOMBI - podkreślał burmistrz Eugeniusz Gołembiewski.

To wspaniale i zapewne niezapomniane widowisko - podsumowali przybyli goście po występie zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Jakie przepiękne kolorowe stroje i cudowny śpiew i muzyka. Oczywiście my Polacy powinniśmy być dumni, że mamy taki zespół - komentowali mieszkańcy Kowala.

 

Zapowiedź:

Program:

11:00 zbiórka przed remizą OSP, uformowanie korowodu – przemarsz do kościoła,

12:00 dożynkowa msza św. dziękczynna za niepodległość Ojczyzny i tegoroczne plony,

13:30 przemarsz na Plac Rejtana i odsłonięcie pomnika niepodległości

14:30 przemarsz korowodu na Stadion Miejski

15:00 powitanie i podziękowania delegacjom wieńcowym oraz rolnikom za tegoroczne plony

15:30 występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

19:00 występ Zespołu Kombii

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Włocławek

Dożynki 2018 w Kowalu: Msza Święta i korowód [ZDJĘCIA] komentarze opinie

  • Sresiek - niezalogowany 2018-07-29 13:07:22


    Jaka żenada! Nie ma co się dziwić jak burmistrz inwestuje w beton!


Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nwloclawek.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Aleksandra Suchomska Promocje włocławskie z siedzibą w Smólnik 87-815, Smólnik 18A

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"